Hayat Oyunu

Aşağa gitmek

Hayat Oyunu

Mesaj  Red_Rose Bir Ptsi Mart 03, 2008 11:03 pm

"Hey , yalancı dünya ,hey ! Bu dünyada hangimiz mutluyuz ki ! Hangimizin istekleri gerçekleşmiş ki ! Ya da gerçekleşmiş olsa hangimiz bundan hoşnut olmuşuz? Haydi, haydi çocuklar oyun bitti artık; kuklaları toplayıp sandığa koyalım."
Gün doğuyor , gün batıyor. Bir hayat geçip gidiyor. Bazısına göre anlam yüklü bir karmaşa bir diğerine göre nafile bir uğraş... Çoğumuza göre anlam verilemeyen , sorgulanması zor bir oyun…O kadar kafa karıştıran bir şeydir ki hayat. Tarih boyunca anlamını aramaya çalışmıştır insan. Doğuma mı ölüme mi sevineceğini şaşırmıştır hatta…Heraklitos’un bir özdeyişinde belirttiği gibi “Yaşam, yaşam adını almış ama gerçekte ölümdür onun asıl adı.” Bu oyunun doğum – ölüm ikiliminde gidip gelmiştir insan hep…Shakespeare 4.Henry’e şu sözleri söyletir : “Ah, bir görebilseydi, en mutlu genç bile …Kitabı kapatır ve ölümü beklerdi…”Eski Meksikalılar “Yeni doğana merhamet edin,çünkü sayısız kötülükle karşılaşacaktır.” inancıyla doğum günlerini hep kederle anmışlardır.Heredot ise Trakyalıların her doğan bebeği yakarışlarla selamladıklarını ve her ölüme sevindiklerinden bahseder.

Biliyorum biraz karamsar başladım ama böyle devam etmeyecek merak etmeyin. Bu konuları bana hatırlatan asıl nedene geçmek istiyorum. Kısa zaman önce başladığım fotoğrafçılık kursu sebebiyle bir etkinlik dahilinde sokaklara çıktık fotoğraf çekmek için. Yaşlı bir amca yanıma geldi. “ Ne yapıyorsunuz burada?” diye. Yüzündeki gülümsemesi yaşam konusunda herkese destek olabilecek türdendi inanın.

Bu güzelliği kaçırmadan hemen fotoğraflamak istedim. Şu ana kadar beni en çok etkileyen fotoğraflar için deklanşöre basacağım aklıma gelmezdi. Yaşlı amca cebinden cüzdanını çıkardı. İçinden torununun fotoğrafını alarak “Beni torunumla çek” dedi. Amcanın hayatının anlamlarından birisi tokat gibi yüzüme çarpınca duygulu bir şok hali yaşadım. Güzel amcam torunun nefes almasıyla dahi gurur duyuyordu demek ki...

Hayat oyununda bizim için anlam taşıyan değerleri bulup içimize kopmayacak bağlarla tutturursak bu da bizi bu oyuna bağlar anladım.Akıp giden oyun akıp gider, devam eder hayat ... Herkesin bu oyundan zevk almayı bilmesi dileğiyle...

Red_Rose

Mesaj Sayısı : 25
Kayıt tarihi : 03/03/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz